szukaj:
 Imieniny: Anastazegoi wtorek, 22 stycznia 2019  
menu główne
strona główna
katalog stron
księga gości
rekomenduj nas
Kontakt
PATRONAT HONOROWY
 Patronat
Powiat
Gospodarka
Historia
Inwestycje
Jednostki Powiatu
Kilka słów o powiecie
Kultura
Służby powiatowe
Sport
Turystyka
Władze powiatu
Wiadomości z powiatu
 Biuletyn 2008
 Kwiecień-Lipiec 2006
 Październik 2006
 Grudzień 2006
Galeria
 Warto zobaczyć
 Skansen
Gminy
Miasto Sierpc
Gmina Sierpc
Gmina Rościszewo
Gmina Gozdowo
Gmina Mochowo
Gmina Szczutowo
Gmina Zawidz
WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
 Federacja Mazowia zaprasza do współpracy
Ogłoszenia
Dam Pracę (0)
Inne (0)
Kupię (0)
Sprzedam (0)
Szukam Pracy (0)
ZPP
MROT
MROT
LOT
LOT
MODR
MODR
WKU Płock
WKU
Organizacje Pozarządowe
 Koło nr 1 w Sierpcu
 Klub Pływacki SHARK
KALENDARIUM IMPREZ 2011
 IMPREZY 2011
Kultura

k7

Sierpc jest nie tylko sercem gospodarczym powiatu, ale i kulturalnym. Ożywioną działalność prowadzi Sierpecki Dom Kultury, który ma na celu edukację kulturalną dzieci i młodzieży z zakresu różnych form. Przy Domu Kultury pracują: Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”, zespół dziecięcy „Bąble” oraz młodzieżowe zespoły muzyczne. Ponadto odbywają się tu zajęcia plastyczne, rzeźbiarskie, teatralne, muzyczne, tańca ludowego, aerobiku jak również zabawki miękkiej. Dom Kultury od kilku lat organizuje latem malarsko – rzeźbiarskie Ogólnopolskie Plenery Plastyczne. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym miasta jak również powiatu jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kasztelania”, który organizowany jest latem każdego roku. W trakcie trzydniowych koncertów podziwiamy piękny folklor w wykonaniu renomowanych zespołów z kraju i zagranicy m. in.: Tajwanu, Egiptu, Chin, Grecji, Chile, Włoch, Rosji.

k6

Znaną i cenioną placówką kulturalną w mieście jest Biblioteka Miejska, która prowadzi urozmaiconą działalność poprzez popularyzację czytelnictwa oraz aktywizację kulturalną mieszkańców Sierpca i okolic. Organizuje spotkania autorskie, odczyty, promocje twórczości literackiej, koncerty literacko – muzyczne, wystawy plastyczne i konkursy literackie.

k2

Na obrzeżach miasta znajduje się Muzeum Wsi Mazowieckiej zwane popularnie Skansenem. Jest to jedna z najpiękniejszych placówek w kraju. Skansen obejmuje obszar 60 ha ze zrealizowanym zespołem osadniczym rzędówką, zespołem karczemnym i odtworzonym zespołem dworskim. Prezentuje tradycyjną kulturę mieszkańców wsi mazowieckiej od drugiej połowy XIX wieku do lat 50-tych dwudziestego wieku. Do zwiedzania udostępnionych jest 11 zagród w układzie wiejskim, zespół karczemny oraz w zespole dworskim obiekt sakralny - XVII  wieczna kaplica przeniesiona z Dębska k/ Żuromina. 

k3

Drewniane, bielone chaty kryte słomianymi strzechami stodoły, obory i budynki gospodarcze, roślinność w ogródkach, na polach i przy drogach przenoszą nas w przyszłość. Pełne wyposażenie wnętrz stwarza wrażenie życia i obecność ludzi. W najstarszych obiektach prawie wszystkie przedmioty wykonane są z tanich i powszechnie dostępnych surowców: z drewna, gliny oraz włókna roślinnego lub zwierzęcego. Późniejsze izby – kuchnie, alkierze i pokoje stają się coraz bardziej zróżnicowane w zależności od stanu zamożności, pojawia się coraz więcej przedmiotów produkcji fabrycznej. Istotnym elementem dekoracji wnętrz są liczne obrazy wiszące na ścianach oraz dekoracje papierowe: piękne ażurowe firanki w oknach, barwne bukiety kwiatów, pająki o różnorodnych formach.
Pokazane są zajęcia i rzemiosło wiejskie: tkactwo, szewstwo, stolarstwo, plecionkarstwo, wypiek chleba, przerób mleka, miodu, itp.

k4

Bardzo istotnym elementem zagospodarowania ekspozycji jest zieleń. Przy chałupach są ogródki kwiatowe z tradycyjną roślinnością, rosną tam malwy, piwonie, złota kula, bzy, jaśminy i inne. W oknach chałup stoją doniczki z pelargoniami i muszkatlem. W warzywnikach rośnie kapusta, marchew, brukiew i inne warzywa zgodne z okresem wyposażenia wnętrza chałupy. Między zagrodami znajdują się sady, łąki i poletka uprawne, gdzie można obejrzeć różne gatunki roślin uprawianych na wsi mazowieckiej: żyto, owies, proso, len, grykę i inne.  Kolejnym elementem ożywiającym wieś są hodowane zwierzęta: konie, kozy, owce, kury, kaczki, gęsi, itp.

k5 

Wystrój wnętrz związany jest z kalendarzem dorocznym. Stosownie do danych okresów prezentowane są wystawy: „Boże Narodzenie na Mazowszu”, „Wielkanoc na Mazowszu” oraz „Rok polski w tradycyjnych, codziennych zajęciach”. Na terenie skansenu znajdują się polany, które wykorzystywane są do celów rekreacyjnych. Jedna polana została ozdobiona wiatą na 400 miejsc siedzących, budynek gospodarczy oraz zadaszone ognisko. Warunki te sprzyjają do organizowania imprez plenerowych zarówno porą słoneczną jak i deszczową. Na drugiej można obejrzeć makietę z filmu „Ogniem i mieczem” – dwór w Rozłogach. W XVIII – wiecznej karczmie „Pohulance” mieści się sklepik z wyrobami sztuki oraz rękodzieła ludowego oraz część gastronomiczna serwująca potrawy kuchni regionalnej m.in.: wiejski chleb ze smalcem, kluski kartoflane z twarogiem, pierogi, żurek staropolski i wiele innych pyszności. Zwiedzający mogą również przejechać się bryczką, wozem i w siodle. Urok i klimat tego miejsca sprawiły, iż właśnie tutaj wielu reżyserów postanowiło nakręcić część zdjęć do swoich filmów, m.in.: „Kapitan Konrad”, „Szwadron", „Ogniem i mieczem", „Pan Tadeusz",  „Przeprowadzki”.

k1

Powiat sierpecki jest kolebką twórczości ludowej. Do wybitnych twórców ziemi sierpeckiej należy Edmund Szpanowski, którego rzeźby znajdują się na wszystkich kontynentach świata, zdobią mieszkania artystów, polityków, premierów i prezydentów. Rzeźba Matki Boskiej Sierpeckiej znajduje się w zbiorach Watykanu. Artysta jest laureatem wielu konkursów, uczestnikiem wystaw, przeglądów i plenerów rzeźbiarskich. Sławnym ośrodkiem rzeźby ludowej jest również Zawidz. Miejscowi twórcy - Jan i Waldemar Krajewscy, Grzegorz Goczyński, Stanisław Dużyński oraz Piotr Szuszczewicz (kowalstwo artystyczne) należą do czołówki rzeźbiarzy ludowych w kraju. Jednym z bardziej znanych dzieł tego typu są stacje drogi krzyżowej znajdujące się wokół kościoła parafialnego w Zawidzu.

k8


Biuletyn Informacji Publicznej


DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
Mówiąca strona


Sprawny Samorząd


Oferty Inwestycyjne


SVS 2010


Ankieta
W jaki sposób spędzasz czas wolny?;)
odpoczynek
rozrywka
aktywny wypoczynek;)
dodatkowa praca


wyniki
Fundusze Unijne
Kalendarz
Styczeń
N Pn Wt Śr Cz Pt So
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Subskrypcja
Nasz elektroniczny biuletyn prosto na Twoją skrzynkę!

on-line
gości na stronie: 1
Prezentacja
Zobacz pogodę na dziś
Pogoda
Powiatowy Rzecznik Konsumentów
 Radca Prawny
Powiatowy Pełnomocnik ds. Osób Nipełnosprawnych
 Pełnomocnik

© 2019   Wszelkie prawa zastrzeżone.
created by Plocman Sp z o.o.